BeeInspired

Blog użytkownika BeeInspired

W czym podawać miód pitny?
2


Rodzajów szkła do serwowania trunków jest niemal tyle, ile samych rodzajów trunków. Warto choć w niewielkim stopniu zaznajomić się z tematem, by uniknąć faux pas, o które naprawdę nietrudno. O ile większość ludzi wie, w czym podać wódkę, wino (z rozróżnieniem na czerwone i białe) czy whisky, o tyle odpowiednie podanie miodu pitnego nie wydaje się być już tak oczywistym. Wszystko ze względu na specyfikę i charakter tego procentowego napitku.

Miód pitny jest tradycyjnym napojem alkoholowym, zaliczanym do… przetworów owocowych. Powstaje w specjalnych warunkach, w procesie, którego tajniki zgłębiają miodosytnicy. Choć znany był już w czasach starożytnych, polskie kubki smakowe zaczął cieszyć we wczesnym średniowieczu. Na popularności zyskiwał dzięki wyjątkowej barwie, smaku i aromacie. Dodatkowym atutem była względna łatwość nabycia trunku.

Ciepło, zimno?

Tak jak kiedyś, tak i dziś miód pitny uświetnia różnego rodzaju wydarzenia i spotkania towarzyskie. Można serwować go na zimno i na gorąco. W obu wariantach smakuje wyśmienicie, choć bez wątpienia wyższa temperatura sprawia, że napitek czaruje nie tylko smakiem, ale i kuszącym, słodkim zapachem. Tradycyjnie miód pitny podaje się w temperaturze pokojowej.

Kieliszki, pokale, a może kufle?

Savoir- vivre z zakresu serwowania alkoholu podpowiada, że żadne z wyżej wymienionych naczyń nie jest przeznaczone do miodu pitnego. W czym więc podać ten tradycyjny napitek? Odpowiedź, choć prosta, dla niektórych może być nie lada zaskoczeniem: w glinianych kubeczkach! W każdym razie to właśnie kamionka jest zarezerwowana do miodu pitnego – dobrze się z niej go pije, dobrze on się w niej także prezentuje.  

O kamionce słów kilka

Kamionka jest wyrobem ceramicznym, otrzymywanym z gliny z dodatkiem piasku kwarcowego lub szamotu. Uzyskuje się ją w procesie wypalania, którego temperatura sięga od 1230°C do 1300°C. Przed wypalaniem uformowane już naczynka pokrywa się solą kuchenną (lub też inną sproszkowaną substancją mineralną). W wysokiej temperaturze tworzy ona szklistą warstwę wierzchnią, która zapobiega nasiąkaniu podczas użytkowania.

Na rynku dostępne są całe zestawy do podawania miodu pitnego – równie charakterystyczne co sam trunek. Cechuje je nieprzezroczystość, wysoka wytrzymałość, a także odporność na działanie kwasów. Przeważnie przybierają bursztynową barwę i często zdobione są tematycznie – na przykład wytłaczanym wzorem plastra miodu. Wszystko to czyni z jego spożywania pewnego rodzaju ceremoniał.

 

 0       0
  
        Gość  |  3 lata temu  |  Odpowiedz  |  Zgłoś
pije się go w skorupkach!
1   0Gość  |  3 lata temu  |  Odpowiedz  |  Zgłoś
jakie kurwa kubki
0   3