BeeInspired

Blog użytkownika BeeInspired

Tajemnice miodu pitnego – rodzaje i produkcja
1


„Właśnie mi cyrulik miód pić zalecił, żeby mi melancholię od głowy odciągnęło” – pisał Henryk Sienkiewicz w pierwszym tomie „Ogniem i mieczem”. Wniosek z tego taki, że miód pitny jest, tak zwanym, lekiem na całe zło. Zwłaszcza na smutek i – tak dosłownie jak w przenośni – na niepogodę.

Zacznijmy może od tego, czym jest sam miód. Otóż jest to naturalnego pochodzenia produkt spożywczy z rodzaju słodkich. Wytwarzany przede wszystkim przez pszczoły miodne, w wyniku przetwarzania przez nie nektaru kwiatowego roślin miododajnych. Czym, w takim obliczu, jest miód pitny?

Miód pitny to tradycyjny napój alkoholowy, zaliczany do przetworów owocowych. Powstaje w procesie fermentacji brzeczki miodu pszczelego (brzeczka to półprodukt stosowany przy produkcji piwa lub miodu pitnego). Wszelkie prace składające się na proces tworzenia tego napitku zwą się miodosytnictwem.

Choć  geneza miodu pitnego sięga starożytności, w Polsce zaczął zyskiwać na popularności od wczesnego średniowiecza. Miód pitny był na tych terenach – ze względu na uwarunkowania przyrodnicze – zdecydowanie bardziej osiągalny niż przykładowo wino. Doczekało się to nawet komentarza włoskiego dyplomaty, Amborgio Contariniego. Pisząc o zwyczajach Polaków uwypuklił, iż „(...) Nie mając wina robią pewien napój z miodu, który upija ludzi znacznie bardziej niż wino”. Mimo to miód pitny był kwalifikowany rangą do napojów luksusowych i pijano go stosunkowo rzadko. Uświetniał, przeważnie, podniosłe wydarzenia. Wiek XVI przyniósł w tej kwestii pewne zmiany. Wówczas produkcją trunku na szerszą skalę zajęli się zamożni ziemianie. To oni spopularyzowali wszem wobec lubiany alkohol na bazie miodu.

Miód pitny – rodzaje wg podziału tradycyjnego

Tradycyjny podział miodów pitnych wskazuje na:

  • półtoraki,
  • słodkie dwójniaki,
  • półsłodkie trójniaki,
  • półwytrawne czwórniaki,
  • wytrawne piątaki.

Podział ten jest przy tym dyktowany stopniem rozcieńczenia, czyli proporcjami wody względem miodu. Ta sięgająca wielu wieków wstecz typologia nosi dziś miano tradycyjnej. Po raz pierwszy usankcjonowano ją w 1948 r., ustawą o produkcji win, moszczów winnych i miodów pitnych oraz o obrocie tymi produktami (Dz.U. 1948 nr 58 poz. 462.) Reguluje ją też Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 maja 2013 r. w sprawie rodzajów fermentowanych napojów winiarskich oraz szczegółowych wymagań organoleptycznych, fizycznych i chemicznych, jakie powinny spełniać te napoje (Dz.U. 2013 poz. 633).

Z uwagi na moc przodują półtoraki, piastując – wespół z dwójniakami – miano królewskich. Cechuje je najwyższa zawartość alkoholu.

Miody pitne nasycone i nienasycone

Kolejną klasyfikacją miodów pitnych jest ich podział na nasycone i nienasycone. Tyczy się to technologii ich wytwarzania. Fermentacja syconej wcześniej brzeczki przekłada się, analogicznie, na sporządzanie miodu pitnego nasyconego. Nienasycony powstaje na drodze fermentacji brzeczki nie poddawanej procesowi gotowania (w którym owo sycenie następuje).

Leżakowanie miodu pitnego

By trunek stał się gotowy do spożycia, musi leżakować. Zasada jest prosta – im większa jest zawartość miodu, tym proces ten się, wprost proporcjonalnie, przedłuża. Najszybciej dojrzewają czwórniaki oraz piątaki – ich smakiem i aromatem można się cieszyć już po upływie 6–8 miesięcy. Trójniak leżakuje od 1,5 roku do 4 lat, zaś dwójniak czy półtorak potrzebują aż 8 do 10 lat, by cieszyć podniebienia smakoszy.

Doprawianie miodów pitnych

Tak, jak w przypadku innych trunków alkoholowych, tak i miody pitne udoskonala się smakowo i zapachowo. Osiąga się to, doprawiając brzeczkę w procesie nasycania. Najczęściej używa się do tego soków owocowych, a także korzennych przypraw czy niektórych ziół. Największą popularnością cieszą się: wanilia i płatki róż, skórka pomarańczowa, cytryna, liście mięty, imbir, cynamon, goździki, a nawet jałowiec i pieprz.

W 2008 r. Komisja Europejska zarejestrowała staropolskie miody pitne jako Gwarantowaną Tradycyjną Specjalność.

 0       0
  
        Gość  |  4 lata temu  |  Odpowiedz  |  Zgłoś
Bardzo dobry sprzęt dla pszczelarzy znajduje się w sklepie Łysoń https://lyson.com.pl/ miodarki, ule, odzież itp, wszystko tam znajdziecie dla swojej pasieki i jej rozbudowy
0   0