BeeInspired

Blog użytkownika BeeInspired

Miód – wieczna słodycz z niekończącą się datą przydatności do spożycia
0


Czasem doświadczamy tego uczucia radości, kiedy zakładając w listopadzie płaszcz, w jego kieszeni znajdujemy zapomniany banknot, który przeleżał tam od zeszłej zimy. Podobnie zapewne cieszymy się, kiedy wieczorem, przetrząsając szafki w poszukiwaniu czegoś słodkiego, natykamy się na batoniki – niestety niekiedy już przeterminowane. Dlatego gdy mamy ochotę na małe co nieco, warto mieć na półce miód.

Zachomikowane na wieki

Mało wody i dużo cukru – te dwa składniki skutecznie hamują rozwój bakterii. W zupełności wystarczą też, żeby miód stał się artykułem spożywczym, który można przechowywać przez lata, a nawet i wieki. Przekonali się o tym archeolodzy, którzy w 2015 r. odnaleźli pszczeli dar w egipskich kryptach. Ku swojemu zaskoczeniu odkryli, że miód, który przeleżał w podziemiach około 3000 lat, nadal był jadalny!

Tajemnica długowieczności miodu kryje się także w działaniu znajdującego się w nim w niewielkich ilościach nadtlenku wodoru. Hamuje on rozwój mikrobów, co równocześnie wpływa na jego dłuższą przydatność do spożycia. Sam nadtlenek spełnia swoje funkcje nie tylko ze względu na spożywcze przeznaczenie miodu – to płynne złoto jest produkowane przez pszczoły także jako ochrona.

Warto wiedzieć, że proces podgrzewania miodu – który wprawdzie usuwa z niego nadmiar wody, ale niestety powoduje, że traci on swoje właściwości odżywcze! – również wydłuża termin jego przydatności do spożycia. Kto jednak nie chce spożywać słodkiej papki pozbawionej walorów zdrowotnych, powinien zdecydować się na miód niepodgrzewany, naturalnie krystalizujący.

3 lata od daty zbioru

Mimo praktycznie nieograniczonej daty przydatności do spożycia, miód podlega jednak normom prawnym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami unijnymi miody dostępne w naszych sklepach i u pszczelarzy mają datę spożycia maksymalnie do 3 lat od daty miodobrania.

Jak przechowywać miód?

Aby miód mógł zachowywać swoje właściwości, musimy go odpowiednio przechowywać. Szklany słoik będzie najlepszym rozwiązaniem, ważne też by był dobrze zakręcony, co ochroni miód przed wnikaniem bakterii, które mogłyby doprowadzić do procesu fermentacji.

Miód powinien stać w zacienionym miejscu, którego temperatura wynosi ok. 8–10° C. Idealnie sprawdzą się do tego piwnica (ale nie może być w niej wilgoci!), przykuchenna komórka lub szafki, do których nie przenikają promienie słoneczne.

Inni spożywczy rekordziści

Miód to jednak nie jedyny spożywczy rekordzista długowieczności. Biały ryż trzymany na czarną godzinę, która może wybić nawet za 30 lat? To możliwe, trzeba jednak pamiętać, że najodpowiedniejsze dla niego są niska temperatura i brak tlenu. Gorzka czekolada przechowywana na wypadek wizyty gości? Nie ma problemu, nawet jeśli pojawią się oni dopiero za 2 lata! Praktycznie bezterminowo możemy trzymać w swojej kuchni również cukier i sól. Niezależnie jednak od nadziei, którą pokładamy w odnalezionej po latach w szafce czekoladzie czy cukierkach – zanim wgryziemy się w produkt, którego data przydatności minęła w czasach naszej podstawówki, warto zastanowić się, czy na pewno przez te wszystkie lata był on prawidłowo przechowywany.

 0       0
  
        Nie jeszcze żadnego komentarza. Twoja opinia może być pierwsza!