BeeInspired

Blog użytkownika BeeInspired

Odstojniki na miód – łatwe klarowanie i rozlewanie miodu
0


Miód pszczeli po wybraniu z ula nie nadaje się jeszcze do rozlania w słoiki. Może on bowiem zawierać drobne zanieczyszczenia mechaniczne: wosk, fragmenty pszczół i konstrukcji ramek, które koniecznie należy usunąć. Aby to zrobić, wystarczy podstawić pod miodarkę odstojnik z gęstym sitem.

Odstojnik to naczynie do klarowania miodu, które wyglądem przypomina wiadro. Jest wyposażone w szczelną pokrywę (w niektórych modelach jest ona zamykana na zatrzaski) i rączkę. Istotnym elementem odstojnika jest także kran spustowy z zaworem – po sklarowaniu miodu wystarczy unieść jego wieczko, by łatwo rozlać miód w opakowania przeznaczone do sprzedaży. Odstojniki do miodu bez zaworu są natomiast wykorzystywane jako mniejsza, lżejsza alternatywa beczki.

Odstojnik metalowy czy plastikowy – jaki wybrać?

Odstojnik do miodu może mieć od kilkunastu do nawet kilkuset kg pojemności. Dobrze jest mieć ich kilka. Mniejsze, mieszczące 15–35 kg miodu, można podstawić bezpośrednio przy miodarce. Po napełnieniu nadal będą na tyle lekkie, by można je było łatwo podnieść i przestawić w inne miejsce lub zlać ich zawartość do dużego ostojnika, przykładowo o wadze ok. 75 kg, albo do beczki.

Odstojniki do miodu mogą być wykonane ze stali nierdzewnej lub atestowanego plastiku, przeznaczonego do kontaktu z żywnością. Odstojniki nierdzewne na miód są solidniejsze, ale też odrobinę cięższe i droższe niż ich plastikowe odpowiedniki – to, który z nich wybrać, jest kwestią indywidualnego przekonania i konkretnych potrzeb. Decydując się na odstojnik plastikowy, lepiej jednak wybrać ten nieprzezroczysty (np. biały), który z uwagi na specyfikę materiału jest mniej kruchy i bardziej wytrzymały niż odstojnik całkowicie transparentny.

Jak działa odstojnik na miód?

Bardzo prosto! Oparte o jego ranty gęste sitko zbiera ze świeżo wybranego miodu największe zanieczyszczenia mechaniczne. To na nim zatrzymują się rozmaite paprochy, pozostałości odsklepów, fragmenty ramek, większe kawałki wosku, odnóża i skrzydła pszczół.

Pomimo dokładnego przecedzenia, w miodzie nadal mogą pozostawać mikroskopijne zanieczyszczenia. Konieczne jest więc jego sklarowanie, podczas którego nieczystości stopniowo uwalniają się w odstojniku. Zanieczyszczenia ciężkie opadają na dno pojemnika, a lekkie wypływają na jego powierzchnię, skąd zbiera się je przed zlaniem miodu. Kurek spustowy odstojnika pozwala zlać miód znad zanieczyszczeń ciężkich.

Skąd wiadomo, że miód jest już czysty?

Klarowność miodu można sprawdzić, przelewając jego odrobinę do szklanego, przezroczystego naczynia i oglądając go pod światło. Można także obejrzeć cienką warstwę miodu rozlaną na białym talerzu. Jeśli w miodzie nadal będą widoczne niewielkie zabrudzenia, można zebrać je czystą łyżką lub szpatułką, ale najlepiej pozostawić miód do dalszego klarowania.

Hurtownia i sklep z akcesoriami dla pszczelarzy

Odstojniki i wiadra na miód | HurtowniaPszczelarska.pl

 1       0
  
        Nie jeszcze żadnego komentarza. Twoja opinia może być pierwsza!