BeeInspired

Blog użytkownika BeeInspired

Świece z wosku pszczelego zrób sama! To hobby daje zarobić i relaksuje
2


Jeden rysuje, drugi tańczy, trzeci gotuje, czwarty fotografuje. Pomysłów na zajmujące hobby są dziesiątki. Niektóre, jak samodzielne wyrabianie świec z węzy pszczelej, wbrew wszelkim pozorom wcale nie wymagają wielkich talentów manualnych. Co więcej, takie zajęcie znakomicie odstresowuje po ciężkim dniu, a przedsiębiorczym pozwala przekuć pasję w pieniądze.

Życie człowieka, który nie ma żadnych zainteresowań i pasji musi być szalenie nudne i trudne. Hobby to sposób na rozrywkę i naukę nowych umiejętności. Nierzadko stanowi odskocznię, pozwalającą odpocząć po pracy czy szkole. Często sprawia, że po latach stajemy się w jakiejś dziedzinie uznanym ekspertem, którego telewizja śniadaniowa nie raz zaprosi na swoją kanapę.

Wiele osób nie ma jednak swojego hobby. Powody? Nie mają na nie czasu, siły albo pomysłu. To oczywiste, że ktoś, kto całe dnie spędza na zajmowaniu się domem i odciąganiu niesfornych kilkulatków od rychłej katastrofy, pod wieczór ma w sobie tyle energii co wyczerpana bateryjka i żadna siła nie zmusi go do wytężonego działania. To zrozumiałe, że ktoś, kto prowadzi własny biznes i całe dnie przesiaduje przy komputerze, raczej nie ma ochoty siedzieć przy nim dalej, by w ramach ewentualnego hobby pisać poczytne kryminały – raczej będzie szukał rozrywki, która pozwoli mu na ruch, np. tańca, sportu.

Zasada jest prosta: hobby ma być przyjemnością i sposobem na odreagowanie. Idealnie, gdy jego uprawianie nie pochłania ćwierci domowego budżetu. Byłoby także dobrze, aby nie wiązało się z zawalaniem mieszkania toną rozmaitych sprzętów. No i nie byłoby głupio, jeśliby pozwalało zarobić. W ten scenariusz perfekcyjnie wpisuje się ręczne wyrabianie świec.

Ręczny wyrób świec woskowych – pachnące hobby

Ręczny wyrób świec to hobby wyjątkowo aromatyczne, a – jak wiadomo – zapachy świetnie koją skołatane nerwy, uspokajają albo dodają energii i uśmiechu. Aby świeczki były nie tylko pachnące, lecz także zdrowe, przyjazne dla środowiska i człowieka, warto zrezygnować z tych parafinowych na rzecz świec z węzy pszczelej i z wosku. Cechuje je przyjemny, miodowy zapach. Wosk jest także produktem całkowicie naturalnym:

  • w stanie nieprzetworzonym nie zawiera żadnych szkodliwych substancji chemicznych,
  • doskonale jonizuje powietrze,
  • pochłania nieprzyjemne zapachy (np. dym tytoniowy),
  • wprowadza przyjazny mikroklimat oraz pełną spokoju, wyciszenia i domowego ciepła atmosferę. 

Materiały i ceny

Wyrabianie świec z wosku pszczelego to zajęcie, które może przypaść do gustu tak kobietom, jak i mężczyznom. Aby się nim zająć, nie trzeba wiele – wystarczy wygospodarować stoliczek do pracy oraz szufladę czy półkę w szafie, gdzie będziemy przechowywać gotowe świeczki i potrzebne do ich wyrobu materiały. Te zaś nie kosztują dużo.

Najtańsze w produkcji są świece z węzy. Do ich tworzenia potrzebne będą jedynie:

  • paczka węzy pszczelej (ok. 50 zł),
  • knot bawełniany (8 zł),
  • radełko lub stary, nieużywany, ale dostatecznie ostry nóż (ok. 8 zł),
  • podkładka, np. cienka deseczka z drewna lub tworzywa sztucznego,
  • cerata (wosk łatwo przywiera, dlatego miejsce pracy należy koniecznie zabezpieczyć; jeśli przypadkowo ubrudzimy woskiem ubranie, najlepiej włożyć je na chwilę do zamrażarki – gdy wosk się schłodzi, łatwiej będzie go wykruszyć),
  • długa linijka (pozwoli przycinać równe plastry węzy).

Jak widać, za wszystkie potrzebne materiały zapłacimy niewiele, bo około 70–100 zł. Poza podkładką czy linijką, które trzeba sobie zorganizować samodzielnie, produkty do wyrobu świec z wosku pszczelego oferuje np. hurtowniapszczelarska.pl. W tej samej hurtowni można zaopatrzyć się także w gadżety do „wyższej szkoły jazdy” wyrobu woskowych świeczek: zestawy do tworzenia tealightów oraz formy silikonowe do świec z wosku lanego. Kto chce je tworzyć, może dodatkowo potrzebować: mocne, grubsze gumki recepturki (do spajania elementów formy), rondel albo ceramiczny imbryk do grzania wosku (stary, nieużywany już do gotowania) oraz oczywiście wosk pszczeli.

Jak robić świeczki z węzy pszczelej?

Gdy już wszystko mamy, pora zabrać się do pracy.

1. Blat stołu pokrywamy ceratą lub kładziemy deseczkę, a na niej plaster węzy.

2. W zależności do tego, jak wysoką i grubą świeczkę chcemy zrobić, możemy skręcić ją z całego plastra węzy lub przykładowo z jego połowy (przeciąć go można radełkiem lub nożem).

3. Przycinamy knot bawełniany – jego długość powinna być o ok. 1 cm dłuższa niż bok plastra.

4. Układamy knot na plastrze, ok. 3–5 mm od jego brzegu, i powoli, delikatnie, ale dokładnie zaciskamy wokół niego węzę. Wyrównujemy całość. Powtarzamy raz jeszcze i w razie potrzeby po raz kolejny.

5. Następnie kładziemy delikatnie całe dłonie na zwiniętym fragmencie i rolujemy świeczkę do końca. Trzeba robić to powoli, ostrożnie, aby nie wyjechać poza „margines” plastra – wówczas świeca wyjdzie krzywa i nieestetyczna. Przy pierwszych kilku próbach lepiej rolować świeczkę z nieco mniejszym naciskiem – w razie wpadki łatwiej będzie ją odrolować, wyrównać zakładki wokół knota i powtórzyć cały proces.

Wbrew pozorom, nauka wyrabiania świec tą metodą jest banalnie prosta. Pierwsze podejście być może się nie uda, ale – jak z każdą nową czynnością – jest to całkowicie normalne i nie powinno nas zniechęcić do kolejnych prób. Te bowiem będą już dużo łatwiejsze i zanim się obejrzymy będziemy rolować po kilka pięknych świec w ciągu parunastu minut! Tutaj drobna uwaga: wosk pszczeli (w tym węza) z upływem czasu blaknie, odrobinę traci swój połysk i zapach – świeczki najlepiej więc robić „na świeżo”, wtedy gdy wiadomo, że niebawem je zużyjemy.

Gotowe świece z wosku pszczelego możemy tworzyć dla siebie – na pewno będzie miło spędzić wieczór przy ich ciepłym, pachnącym płomieniu. Możemy także rozdać je bliskim albo sprzedać. Świece z wosku kosztują od kliku do kilkunastu złotych za sztukę, pozwalając na każdej z nich zarobić po parę złotych. Może to niewiele i nie zrobi z nas Billa Gatesa, ale z pewnością ręczny wyrób świec jest jednym z niewielu rodzajów hobby, które w ogóle pozwalają przełożyć pasję na zarobek. Przede wszystkim, kulanie aromatycznych świeczek uspokaja. To zajęcie znakomite dla osób zmęczonych całodzienną bieganiną i potrzebujących wypoczynku. W przeciwieństwie do artystycznych prac manualnych, tworzenie świec nie wymaga też nie wiadomo jakich zdolności – świeczki potrafią rolować już kilkulatki! Swoją drogą, może to być kreatywny i niebanalny pomysł na spędzenie czasu z dziećmi. Korzyści jest mnóstwo – pozostaje zakupić potrzebne produkty i zainicjować hobby idealne!

 6       5
  
        Gość  |  2 lata temu  |  Odpowiedz  |  Zgłoś
Jak dopasować knot i jego grubość do świec z węzy ?
3   0Gość  |  2 lata temu  |  Odpowiedz  |  Zgłoś
ile świeczek średniej wielkości wychodzi z kilograma wosku?
0   0